کولر گازی

راهنمای خرید کولر گازی

با توجه به تحقیقات انجام شده، خرید کولر گازی پروسه سختی می باشد چراکه برای گزینش کولر گازی مد نظر خود، باید بطور همزمان چند معیار را در نظر گرفت که در ادامه جهت جلوگیری از گمراهی کاربران گرامی به تشریح همه این معیار ها خواهیم پرداخت تا انتخابی درست داشته باشد. قبل از رفتن به سراغ مارک کولر گازی ابتدا باید بدانید که برای فضای مد نظر شما چه کولر گازی جوابگو است؟ برای این منظور قبل از اینکه اقدام به خرید کولر گازی بکنید باید به سوالات زیر پاسخ دهید، تا از خرید خود پشیمان نشوید.

خرید کولر گازی

 • چه مدلی از کولر گازی بهتر است؟
 • چه ظرفیتی از کولر گازی مناسب است؟
 • چه نوع کمپرسوری بهتر است؟
 • جهت دریافت پاسخ سوالات خود، کافیست چند دقیقه وقت گرانبهای خود را در اختیار ما قرار داده و با مطالعه مقاله زیر با اطلاعات کامل تر به خرید کولر گازی اقدام کنید.

انواع کولر گازی

کولر گازی اسپلیت دیواری (جدا از هم)

به کولر گازی هایی که دارای دو بخش جدا از هم می باشند، کولر گازی اسپلیت گفته می شود. این نوع از کولر گازی ها دارای دو قسمت پنل داخلی و پنل خارجی هستند که همانطور که از اسم آنها مشخص است، پنل داخلی در داخل ساختمان بر روی دیوار و پنل خارجی در خارج از ساختمان نصب می شوند.

خرید کولر گازی

کولر گازی پرتابل (قابل حمل)

کولر گازی های پرتابل دارای یک بخش داخلی است یعنی در واقع برخلاف کولر گازی های اسپلیت پن خارجی ندارند. این نوع از کولر گازی را در هر جای اتاق یا محل کار خود می تون به راحتی قرار داد. یکی از مشکلات عمده کولر گازی پرتابل صدای آن است.

خرید کولر گازی

کولر گازی پنجره ای

لازم نیست برای خنک کردن اتاق های کوچک هزینه ای جهت خرید کولر گازی اسپلیت صرف کنید، چراکه کولر گازی پنجره ای که بمنظور تهویه اتاق های کوچک طراحی شده است، به راحتی کفایت می کند. طراحی کولر گازی پنجره ای به این صورت است که تمامی قطعات از جمله کندانسور، اوپراتور، کمپرسور و کویل خنک کننده در یک جعبه قرار داده شده است.

راهنمای خرید کولر گازی

کولر گازی ایستاده (یخچالی)

برای اماکن بزرگ مانند فروشگاه ها، بیمارستان ها، مجتمع ها و تالار ها نصب کولر گازی های اسپلیت، پرتابل و پنجره ای و غیره نمی تواند جوابگو باشد. لذا در این جور مواقع تنها گزینه ای که پیش رو داریم خرید کولر گازی ایستاده یا یخچالی می باشد.

خرید کولر گازی

انواع کمپرسور کولر گازی

کمپرسور یا موتور مانند قلب تپنده کولر گازی عمل می کند. این جزء اصلی ترین بخش کولر گازی ها و اسپلیت ها محسوب می شوند. کار کمپرسور ها مکش گاز از اوپراتور و هدایت آن به سمت کندانسور می باشد. کمپرسور ها دارای انواع مختلفی می باشند که بسته به شرایط آب و هوایی هرکدام مزیت ها و شرایط کاربرد خود را دارند در ادامه به معرفی انواع کمپرسور ها میپردازیم:

کمپرسور پیستونی (Reciprocating)

در کمپرسورهای پیستونی که به کمپرسور های رفت و برگشتی هم معروفند، گاز مبرد توسط یک پیستون که در داخل سیلند قرار دارند فشرده می شود. گنجایش کمپرسور های پیستونی بطور معمول بین ۱۶۰۰۰ تا ۳۷۰۰۰ بی تی یو BTU می باشد. ‌یکی از ایراد های عمده این نوع از کمپرسور ها سر و صدای زیاد آن است.

خرید کولر گازی

کمپرسور روتاری (Rotary)

پرکاربرد ترین و پرطرفدارترین کمپرسور ها، کمپرسور روتاری است که نوع عملکرد آن چرخشی بوده و دارای صدای کم و مصرف بهینه می باشد. کمپرسورهای روتاری معمولا در مناطق گرمسیر مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع کمپرسور ها معمولا با ظرفیت های ۶۰۰۰ تا ۳۵۰۰۰ بی تی یو تولید و عرضه بازار می شوند.

خرید کولر گازی

کمپرسور اسکرول  (scroll)

بهترین کمپرسور، کمپرسور اسکرول می باشد که به کمپرسور مارپیچی نیز معروف است. نحوه عملکرد این نوع کمپرسور به این صورت است که دو مارپیچ برعکس هم حرکت کرده و سبب فشرده شدن گاز می شوند.

خرید کولر گازی

تاثیر ظرفیت در خرید کولر گازی

کمپانی های ساخت کولر گازی یا سیستم تهویه مطبوع محصولات خود را در ظرفیت های متفاوتی تولید می کنند. ظرفیت هایی که شرکت های تولید کننده کولر گازی معمولا بر اساس آن کولر گازی های خود را می سازند عبارتند از:

خرید کولر گازی

 • کولر گازی با ظرفیت ۹۰۰۰ بی تی یو
 • کولر گازی با ظرفیت ۱۲۰۰۰ بی تی یو
 • کولر گازی با ظرفیت ۱۸۰۰۰ بی تی یو
 • کولر گازی با ظرفیت ۲۴۰۰۰ بی تی یو
 • کولر گازی با ظرفیت ۳۰۰۰۰ هزار بی تی یو
 • کولر گازی با ظرفیت ۳۶۰۰۰ هزار بی تی یو
 • کولر گازی با ظرفیت ۴۸۰۰۰ هزار بی تی یو
 • کولر گازی با ظرفیت ۶۰۰۰۰ هزار بی تی یو

کمپانی های معروف در زمینه ساخت کولر گازی ال جی، گری، جنرال و کولر گازی اجنرال ، انواع کولر گازی ها را با ظرفیت های مختلف تولید و عرضه بازار می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *